lastikli çarşaf katlama kılavuzu

DİLARA GOSTOLÜPÇE

Dolabınızda lastiksiz çarşaflarınız kadar muntazam duracak lastikli çarşaflar için adım adım lastikli çarşaf katlama kılavuzu (videosuz, resimsiz anlatım)

bu tarif her ölçüdeki lastikli çarşaf için uygundur.

okuma süresi 5 dakika
ön hazırlık: 2 saat
katlama süresi: 7 dakika (başlangıç seviyesi için farklılık gösterebilir)

Bu tarifi annemin tarifini geliştirerek elde ettim. Yukarıda belirtilen süre kurutma makinesinde kurutulmuş çarşaflar için geçerlidir, kapıda* kurutulan çarşaf tarifi için aşağı kaydırabilirsiniz. 

 

Püf noktası: Çarşafınızı kurutma makinesinden çıktığı gibi sıcağı sıcağına katlamanız tavsiye edilir. Bu sıcaklıktan faydalanarak katlarsanız çarşafınız ütülenmiş gibi olacaktır. 

 

Çarşafınızın arzu ettiğiniz uzun kenarının köşeleri biri sağ diğeri sol elinizin orta parmağına denk gelecek ve lastik kısmı bileğinize düşecek şekilde kavrayın. İç dikişleri dışarıya bakacak şekilde kavrarsanız katlanmış çarşafın dış yüzü dışarı bakacaktır. Özellikle desenli çarşaflar için bu önemli. Daha sonra iki elinizin orta parmaklarına denk gelen köşeleri birleştirdikten sonra sağ elinizdeki parçayı soldakinin üstüne geçirin ve bu iki katı köşesi sağ elinizin orta parmağına denk gelecek şekilde kavrayın. Alt kısımda kalan iki köşeyi de ilk etapta yaptığınız gibi birbiri üzerine geçirin ve daha sonra tüm köşeleri bir noktada toplayın. Elde ettiğiniz şekil bir köşesinden çember geçiyormuş gibi görünen bir dikdörtgene benzemeli.**

Çarşafın gövdesini oluşturan dört katın birbiri üzerinde rahatça oturduğundan emin olmak için çarşafı büzgülü kısımlar size bakacak şekilde yatağa serin ve parmaklarınızla gövdenin üzerinden geçin. Büzgüler yüzünden uzun kenarlardan birinin diğerinden daha kısa olduğunu göreceksiniz. Bu kenarı diğer kenara paralel olacak şekilde çarşafın üstüne katlayın. Bu adımı kısa kenarlar da birbirine paralel olacak şekilde tekrarlayın. Ortadan başlayıp yanlara doğru giderek ellerinizle çarşafı ütüleyin. Bir köşesi büzgülere denk gelen kısa kenarı çarşafın üçte birine katlayın. Eşit bir kalınlık elde etmek için uzun kenarı lastiklerle buluşacak kadar katlayın. Daha sonra açıkta kalan üçte birlik kısımla büzgüleri örtün. Elinizle bir kez daha çarşafı ütüleyin, ortadan ikiye katlayın. Tekrar ellerinizle üzerinden geçin. 

 

Havada kuruyan lastikli çarşaf: 

 

**Çarşafınızı yukarıda bahsedilen şekle getirin, iki üç kere silkeleyin. Elde ettiğimiz dikdörtgenin iki dik köşesi aşağıda kalacak ve çembersel kısmı kapının köşesine sarılacak şekilde çarşafı kapıya asın. Daha sonra parmaklarınızla çarşafın üzerinden şöyle bir geçerek dört katın da birbiri üzerinde güzelce oturduğundan emin olun. Eşit ve etkili bir kuruma elde etmek için ara ara çarşafı kapının bir ön yüzüne bir de arka yüzüne asın. Rüzgarlı bir güne denk geldiyseniz kapıyı pencereyi açık tutun, çarşafınız birkaç saat içinde kuruyacaktır.

 

*Askıda kurutmayı istenmeyen kırışıklıklar yarattığı için önermiyoruz.